Умният трик на лозаризма, който никой не обсъжда

Умният трик на лозаризма, който никой не обсъжда

Умният трик на лозаризма, който никой не обсъжда

Blog Article



Водата от чешмата е по-добре да се остави да престои един ден преди поливката.

Очаква се тези климатични аномалии да имат много сериозно негативно въздействие върху земеделието и природните ресурси, изразяващо се основно в намаляване на добивите и продуктивността от различните култури в това число и на лозята.

Целта му е предварително да се преборим със зимните яйца на вредителите, преди да са се събудили и активизирали.

Развој на железничкиот сообраќај во Република Македонија

Промените на климата, които станаха особено видими през последното десетилетие, доведоха до най-горещите години в историята на планетата, а това изправи лозарите и винопроизводителите пред сериозни предизвикателства.

Климатичните аномалии и променящите се потребителски нагласи се отразяват тежко на винопроизводителите, като някои дори не са в състояние да поддържат винарните си работещи.

Когато лозите не се режат, те растат като многогодишна дървесна лиана и тогава всичко е подчинено на това да се режат във вид на храст.

Катедра „Лозарство и Овощарство“ има дълга история в аграрното образование на България. В различни периоди от време, в нея са работили чл.

Пролетното засаждане се приема у нас като по-масова практика. Най-добре е то да се извърши през втората половина на март и началото на април, щом е възможно да се работи.

Целта на курса е да се дадат на студентите задълбочени познания за морфологичните и биологични особености и стопанското значение на отглежданите в промишлените насаждения овощни видове, техните изисквания към екологичните фактори, създаването на овощни насаждения и агротехнич ... Овощарство и лозарство (част Овощарство)

Изложението и релефът на терена са двата основни фактора, когато избираме място за засаждане.

Българското лозаро-винарство също е засегнато от трайната тенденция на затопляне на климата и необичайните метеорологични явления, коментират за БТА представители на Института по лозарство лозарство и винарство в Плевен.

Базата разполага със сортимент от листопадни и нелистопадни тропични и субтропични видове.

В края на вегетацията и плододаването през септември-октомври е необходимо да се подхрани с калий.

Report this page